Announcement

DLN All-Area Baseball Teams

Posted by stoga webmaster on Jul 25 2015 at 03:51AM PDT
image

FIRST TEAM

Pitchers

Doug Conrad, Sr, Downingtown West — The Whippets’ ace was 4-2 on the mound with a 2.08 ERA with 44 strikeouts.

Tim Miller, Jr, Conestoga — Miller was 5-1 with a 0.63 ERA and allowed just 23 hits in 33 innings.

Culver Hughes, Sr, W.C. East — Hughes went 3-2 for the Vikings with a 2.37 ERA and only allowed 12 earned runs in the regular season.

Infielders

Sean Phelan, Sr, Devon Prep — Phelan paced the with a .542 batting average with 21 runs scored and 34 RBIs.

Charlie Concannon, Sr, W.C. Rustin — The Golden Knights’ slugger hit .567 with 10 home runs and 39 RBIs.

Jimmy Maguire, Sr, W.C. East — Maguire batted .447, scored 12 runs and knocked in 21 for the Vikings.

Andrew Coleman, Sr, W.C. Rustin — Coleman hit a lusty .437 with 21 RBI’s and 31 hits.

Riley O’Day, Soph, — Bishop Shanahan. Despite missing the last half of the season, the slugger hit .568 with 12 RBIs.

Outfielders

Chris Butera, Sr, Malvern Prep — Butera batted .341 with 30 hits and scored 31 runs for the Friars.

Chance Di Febbo, Sr, Malvern Prep — The senior went .341 with 28 hits, 21 RBIs and two home runs.

Drew Jarmuz, Sr, Unionville — The senior hit .423 with 19 runs scored, 30 RBIs and belted five home runs.

Designated Hitters

Allen Barry, Sr, Great Valley — Barry hit a whopping .433 with 29 hits and 19 RBIs.

Alex Pechin, Sr, Unionville. Pechin hit .407 with 24 hits and 19 RBIs.

Catcher

Dominic Hardaway, Sr, Devon Prep — Hardaway catcher hit .520, scored 22 runs drove in 26.

Second Team

Pitchers

Brendon Little, Sr, Conestoga, Joey Zettlemoyer, Soph, Downingtown West, Kyle Ajjan, Sr, Downingtown East.

Infielders

Ken Jarema, Sr, Downingtown West, Eric Takoushian, Sr, Unionville, Tom Allen, Sr, Great Valley, Tony Gallo, Sr, Devon Prep,

Parker Abate, Sr, Malvern Prep.

Outfielders

Matt Coates, Sr, West Chester Rustin, Jeff Zebrowski, Sr, Bishop Shanahan, Shane Muniz, Sr, Malvern Prep.

Designated Hitters

Andrew Chobany, Sr, West Chester Rustin, Mike Dietz, Sr., Avon Grove.

Catcher

Shane Springer, Sr, West Chester East.

Honorable Mention

Joey Boggs, Sr., Oxford; Eddie Caulfield, Sr., West Chester Henderson; Tom Catenacci, Sr., West Chester Rustin; Vaughn Chambers, Sr., West Chester Henderson; Bill Corcoran, Fr., Malvern Prep; Matt Daller, Soph., Malvern Prep; Ryan Guckin, Jr., Avon Grove; Bobby Kuehn, Sr., Coatesville; Tommy Marrollo, Sr., Downingtown East; Jack Nonnemacher, Sr., Great Valley; Jackson Ray, Sr., Octorara; Nate Reynolds, Sr., Octorara, Jorge Rodriguez, Sr., Coatesville.

http://papreplive.com/baseball/2015/07/24/dln-all-area-baseball-teams/